Tzw. extensions umożliwiają rozszerzenie możliwości standardowych wizualizacji w aplikacjach Qlik Sense poprzez zastosowanie technologii web-owych. Ogólnie rozszerzenia można postrzegać jako wtyczki, które pozwalają programistom połączyć moc interfejsów API Qlik Sense z niemal nieograniczonymi możliwościami technologii web-owych.
Widgety to proste obiekty tworzone przy użyciu HTML i CSS/LESS, które służą do dostosowania zachowania i wyglądu twoich arkuszy oraz wizualizacji Qlik Sense. Widgety tworzy się w edytorze widgetów wbudowanym w Qlik Sense Dev-Hub. Tak utworzone widgety są dostępne w bibliotece widgetów, dzięki czemu widgety mogą być łatwo używane w wielu aplikacjach. Po zainstalowaniu Qlik Sense znajdziesz w nim domyślny zestaw widgetów, które są gotowe do użycia od razu. Mogą być również dowolnie dostosowywane.
Widgety są bardzo podobne do rozszerzeń wizualizacji, ale nie wymagają one zastosowania JavaScript. Widgety najlepiej nadają się do tworzenia prostych wizualizacji, takich jak obiekty KPI czy tabele. Widgety mogą również służyć do dodawania prostych funkcji do arkuszy, takich jak przyciski do nawigacji.
Standardowe możliwości Qlik Sense w kontekście uzyskiwania połączenia z różnymi typami źródel danych są bardzo duże. Może się jednak zdarzyć tak, że w projekcie wymagane jest połączenie do np. archaicznego źródła danych. Wówczas z pomocą przychodzi SDK wbudowane w Qlik Sense, za pomocą którego możliwe jest tworzenie niestandardowych konektorów.
Działanie takiego konektora można zaprojektować dwojako:
Rozszerzenia wizualizacyjne wykorzystują ten sam zestaw technologii co standardowe wizualizacje Qlik Sense. Jeśli są prawidłowo opracowane, sposób ich obsługi jest taki sam jak w przypadku wizualizacji wbudowanych w Qlik Sense. Rozszerzenia mogą być: